Sunucu ya da Server Nedir ve Ne İşe Yarar?

DONANIM - Aralık 23, 2016

Merhabalar. Bu yazımızda sunuculardan kastımızın ne olduğunu ve ne işe yaradıklarını aktarmaya çalışacağız. Sürekli girdiğimiz sosyal medya mecralarından tutun da Google’da yaptığımız araştırmalarda karşımıza çıkan internet sitelerine kadar karşımıza gelen tüm verilerin bir sunucu sayesinde ekranlarımıza taşındığını bilmemiz gerekiyor.

 

Sunucu ya da Sever Nedir ve Ne İşe Yarar?

 

Yani sunucu; verilerin, bilgisayar ağları üzerinden kullanıcıların erişimine açık olarak barındırıldıkları bilgisayar sistemlerine deniyor. Daha basit bir ifade kullanmak gerekirse; kullanıcının verilere online olarak ulaşabilmesini sağlayan, bu verileri onların kullanımına sunan sistemlerdir.

Sunucu ya da Sever Nedir ve Ne İşe Yarar?

7/24 açık kalabilecek donanımlara sahip olan bilgisayarlara yani sunuculara biraz daha yakından bakalım. Sunucular sadece donanım bileşenleri değildirler. Yani sadece fiziksel olarak ihtiyacımızı karşılayamazlar. Üzerlerinde o donanımı en iyi şekilde çalıştırabilecek yazılımlar olmalıdır. Donanımlar da değişiklik gözlenebileceği gibi, yazılımlarda da kullanım amacına yönelik çeşitli alternatiflerimiz bulunur. Örneğin, bir mail sunucusu ile oyun sunucusu aynı konfigrasyona ve aynı yazılımlara sahip değildir. Kullanım amacına yönelik özelleştirilmesi gereken sunucular, aynı zamanda kesintisiz bir ağa da bağlı olmalıdırlar. Yani; bir bilgisayar kasasının sürekli açık olması ve üzerinde server işletim sistemi bulunması, yine sadece bu şekilde işimize yaramayacaktır. Sunucuların bağlandığı ağ yapıları, tıpkı sunucular gibi sürekli çalışabilecek diğer donanımlar ile kurulur. Yine kullanım amacına yönelik konfigüre edilen ağ yapıları olabildiğince hızlı ve yedekli internet bağlantıları ile desteklenmelidir. Sunucuların sürekli çalışmaları, ısınmalarına da sebep olacağından sunucu odalarında, kabinlerde soğutma sistemleri devreye girer. Soğutma sistemleri oldukça çeşitlidir ancak şimdilik sadece çok önemli olduklarını, sunucuların donanımlarının performansını ve ömrünü uzattıklarını bilmemiz yeterlidir.

 

Bilgisayar ve Sunucu Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

İlk bakışta birbirlerine çok benzer yapılara sahip olan sunucu ve normal bilgisayarların her ikisi de verileri depolamak ve istenildiğinde işlemek ve sunmak için hazırlanmış donanım bileşenlerini kullanırlar ve üzerlerine kurulan yazılımlar sayesinde bunları gerçekleştirirler.

Sunucu ya da Sever Nedir ve Ne İşe Yarar?

Ancak ilk fark, kişisel bilgisayarların adı üzerinde kişisel kullanımlar için üretildiğini ve kişisel kullanıma yönelik yazılımlarla desteklendiğini; ancak sunucuların ise verileri kesintisiz olarak sunmasına yönelik üretilip buna yönelik yazılımlarla desteklendiğini düşündüğümüzde ortaya çıkıyor. Kişisel bilgisayarlar, sunuculara göre daha az iş yüküne maruz kalacakları ve maliyetin düşük olması için daha düşük performansa sahip donanımları kullanırlar. Sunucular ise daha ilk baştan haftalarca hatta aylarca kesintisiz bir şekilde aktif olabilmeleri için tasarlanıp üretimleri yapılıyor. Kullanılan donanımlar, ciddi testlerden geçirilip performansları ve çalışmalarının süreklilikleri test ediliyor. Aynı zamanda, veri sunma işlemlerini doğru bir şekilde yaparken kontrollerini ve yönetimlerini yapabilmek adına sunuculara özel yazılımlar, işletim sistemleri geliştiriliyor ve bu yazılımların içerisinde özel becerileri de barındırıyor. Başka bir yazımızda tekrar görüşmek üzere.

İLGİLİ HABER

Diskleri Tanıyalım : SAS Disk Nedir? SAS veya SSD Diskleri Neden Tercih Etmeliyiz?

İncele
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x