WordPress Kullanıcıları İçin : Hangi Eklenti Ne Kadar İşlemci Harcıyor? Anasayfa / Blog

Web sayfalarını hazırlayan başlangıç ve orta seviye wordpress kullanıcılarının ortak dertlerinden birisi de CPU sorunudur. Bu sorun özellikle hosting kullanıcılarının ve çoğu reseller kullanıcılarının başlarının ağrımasına yol açar. Bunun sebebi ise hosting ve reseller kullanan kişilerin işlemci ve diğer sistem konfigrasyonlarının sanal veya fiziki sunuculara oranla daha düşük ve sınırlandırılmış olmasıdır.

Peki bu sorunu nasıl aşacağız? Yapılması gereken ilk şey, bu işlemci harcamasının neden kaynaklandığının tespiti olacaktır ve kuşkusuz wordpress sistemlerinde en çok işlemciyi eklentiler kullanırlar. Bu sebeple öncelikle olabildiğince az eklenti ile çok iş yapılması taraftarıyız ancak çoğu zaman da eklenti kurmamız şart olabiliyor. İşlerimizi oldukça hızlandırdıkları gibi, bazen en sağlıklı yol eklenti olabiliyor.

O halde, ilk olarak bir test yapmalıyız ki hangi eklentinin ne kadar işlemci kullandığını tespit edebilelim. Bu da bize ne yapmamız gerektiğinde önemli bir tiyo verecektir.

P3 (Plugin Performance Profiler) Eklentisini Tanıyalım

Gayet basit bir arayüz ile bize işimize oldukça yarayan ve oldukça da basit bir grafik sunan bu eklentiyi isterseniz Eklentiler > Yeni Ekle bölümünde aratıp yükleyebilir, isterseniz de https://wordpress.org/plugins/p3-profiler adresinden indirip wp-content/plugins klasörüne atıp Eklentiler bölümünden aktif edebilirsiniz. Eklentiyi aktif ettikten sonra Araçlar menüsü altında “P3 Plugin Profiler” olarak eklentiyi göreceksiniz.

Açılan sayfada Taramayı Başlat seçeneğine tıklayarak ilk testi yapabiliriz. Test bittiğinde sonuçlandır dediğinizde karşınıza istatistiği çıkartacaktır. Bu çıkan sonuçlara bakarak kullandığınız eklentilerin işlemci kullanımları ile ne kadar ihtiyacınız olduğunu oranlarsanız, hangi eklentileri kullanıp hangilerini kaldıracağınıza karar verebilirsiniz.

 

Gizlilik Hakkımızda Teslimat ve İade Mesafeli Satış Sözleşmesi Tüm Sözleşmeler
Copyright (C) 2016 Multimedia Bilgisayar & Güvenlik Sistemleri. Tüm Hakları Saklıdır.
Wordpress Kullanıcıları İçin : Hangi Eklenti Ne Kadar İşlemci Harcıyor? - Multimedia Bilgisayar & Güvenlik Sistemleri