İnternette Güvende Kalmak İçin Beş Öneri

Güvenlik - Şubat 26, 2022

Günlük hayatımızın çoğu internette geçiyor. Bankaya para yatırmak , araştırma veya ödev yapmak için ve sevdiklerimiz ile konuşmak için sürekli olarak internetten faydalanmaktayız. Ancak internet bizlere sunduğu kolaylıkların yanı sıra internet üstünde bıraktığımız dijital ayak izi silmediği için bizleri zor durumda bırakabilir. Peki internette nasıl mı güvende kalabiliriz? İşte internette güvende kalmak için beş öneri.

Bilgilerin Doğruluğunu Kontrol Et

Bilgilerin Doğruluğunu Kontrol Et

İnternet üzerinde girdiğimiz sayfanın güvenli, güncelle ve iletişim bilgilerinin olup olmadığına dikkat ediniz. İnternette bağladığınız web site uzantısının .com, .gov, .edu, .com.tr gibi çok kullandığımız uzantılardan oluşup oluşmadığına dikkat etmemiz gerekmektedir. İnternet sitelerini güvenilir kaynaklardan güvenli olup olmadığını araştırdıktan sonra girilmesi gerekilmektedir.

Kişisel Bilgilerini Paylaşma

İnternet ortamında gezindiğimiz de, üyelik olduğumuz web sitelerinde ve paylaşımda bulunduğumuz internette dijital ayak izi bırakmış oluruz. Bu izinleri ne kadar silmeye çalışsak da internet üstünde kayıt yapılan birçok veri silinmemektedir. Kişisel bilgilerimizi; telefon, doğum tarihi gibi aile bilgilerimiz, T.C kimliği bilgileri gibi bilgilerimizi internet ortamında paylaşmamamız gereken bazı gibilerdir.

Kişisel Bilgilerini Paylaşma

Şifrelerini Güvende Tut

Çok sayıda insan şifre oluştururken ismi ve doğum tarihiyle birlikte şifre oluşturuyor. Bu oluşturulan şifre hem kötü niyetli kişiler tarafından hem de dakikada binlerce deneme yapabilen zararlı yazılımlar tarafından kolaylıkla çözülmektedir. Bu yüzden minimum 8 karakterden oluşan ve içerisinde sayı, özel karakter, büyük ve küçük harflerden oluşan bir şifre belirlemeniz gerekmektedir. Her sayfa için ayrı bir şifre belirlemek veya belirli zaman dilimlerinde şifrenizi yenilemek kişisel bilgilerinizin güvenliği açısından çok önemlidir.

İLGİLİ HABER

Siber Güvenlik Nedir?

İncele

Şüpheli Linklere Tıklama

Gün içerisinde gelen mailler içerisinden konu başlığı farklı ve göndericisi bilinmeyen spam mailler gelmektedir. Gelen maillerin linklerine tıklamamalısınız. Çünkü bu linkler bilgisayarınıza veya telefonunuza virüs bulaştırabildiği gibi mail hesabınızın çalınmasına da neden olmaktadır. Dolayısıyla, mailden gelen her linke tıklanmamalı, hatta çoğu zaman maili açmadan silinmelidir.

Şüpheli Linklere Tıklama

İnternetteki Herkese Güvenme

Çevrimiçi ortamlarda tanıştığınız kişiler, her zaman iddia ettikleri kişi olmayabilir.  Hatta gerçek kişiler bile olmayabilir.  Günümüzde yaygın olarak sahte profil hesapları oluşturulmaktadır. Bu hesaplar sadece sıradan kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır. Aynı zamanda hackerlar tarafından da popüler olarak kullanılmaktadır. Hackerlar tarafından kişisel çalmak amacıyla kullanılmaktadır. O yüzden çevrimiçi sosyal hayatınızda, kişisel hayatınızdan olduğundan daha fazla dikkatli ve mantıklı davranmanızda gerekmektedir.

İLGİLİ HABER

Aileniz İçin Güvenli İnternet Kullanımı Hakkında İpuçları

İncele

 

https://www.multiyazilim.com
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x