İnternet Explorer Tarih Oluyor

İNTERNET - Haziran 20, 2022

90’lı yıllardan 2000’li yıllara kadar dünya çapında milyonlarca kişinin internete açılan ilk ağ geçidi olan internet Explorer için artık son kullanım tarihi belli oldu. 16 Ağustos 1995’te günümüze kadar gelen İnternet Explorer 15 Haziran 2022’de kullanıcılara veda edecek. Uygulamanın kapatılacak olmasından ötürü şirketler de uyarıldı. Şirketlerin 15 Haziran 2022 tarihinden önce sistemlerini güvene alarak platformdan ayrılmaları istendi. Microsoft, İnternet Explorer 11 iptal edildiğinde şirket çalışanlarının sorun yaşamamasını sağlamak için kuruluşları e-posta ile son kez uyardı.  

Internet Explorer Neden Kapatılıyor?

Multimedia Bilgisayar

Windows 95 için yayınlanan İnternet Explorer; 2003 yılında yaklaşık %95’lik bir kullanıcı payı sahip olup oldukça popüler bir tarayıcı olarak ilk sıralarda yer almaktaydı. Ancak sonraki yıllarda piyasaya çıkan Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera ve diğer yeni çıkan tarayıcıların yükselişi karşısında kullanıcı tabanını büyük oranda kaybetmeye başladı. Bu durumun farkında olan Microsoft ise Edge isimli internet tarayıcısını geliştirdi. Geçtiğimiz yıllarda büyük bir güncelleme alan ve Chromium taban kullanan Edge, Microsoft’un tek internet tarayıcısı oldu.    

İnternet Explorer İle Kullanıcı Arasındaki Bağ

  Kullanıcılar için oldukça önemli bir yeri olan İnternet Explorer 30 yaş ve üzerindeki kullanıcılar için büyük bir anlam ifade etmektedir. İnternetle ilk tanışmalarını sağlayan İnternet Explorer yıllara meydan okuyamadı. Sahip olduğu güvenlik özelliklerinin sistemi yavaşlatması pek çok kullanıcı için dayanılmaz bir hal aldı. Bunun sonucunda İnternet Explorer tarihin tozlu raflarında yerini aldı. Microsoft’un ikonik internet tarayıcısı, yıllar içerisinde kullanılmamış olsa da internet dünyasında hiç unutulmadı. Bir dönemler caps’i olarak bilinen komik internet paylaşımlarının ciddi bölümü İnternet Explorer’ın yavaşladığı ile ilgiliydi.

 

İnternet Explorer İçin Paylaşılan En Popüler Capslerden Bazıları Şu Şekildedir.

İnternet Explorer Tarih Oluyor İnternet Explorer Tarih Oluyor İnternet Explorer Tarih Oluyor

Explorer Yerine Ne Kullanılacak?

Microsoft’un açıklamasına göre Internet Explorer 11, kullanımdan kaldırıldığı tarihten itibaren bilgisayara yüklenmeyecektir. Önceden var olan İnternet Explorer açılamayacak ve bunun yerine otomatik olarak Microsoft Edge açılacaktır. Birkaç ay boyunca bu durum devam edecek. Sonrasında ise gelen güncellemeyle İnternet Explorer yüklemeleri tamamen kaldırılacaktır. İnternet Explorer'dan Edge'ye Geçiş    

Internet Explorer Uyumlu İnternet Sitelerine Ne Olacak?

  Bazı internet siteleri, yalnızca Internet Explorer uyumluluğuna sahipti. Ayrıca bazı şirketler de Internet Explorer tabanlı sistemler kullanıyor. Microsoft, bu tür kullanıcıların Microsoft Edge kullanmaları gerektiğini söylüyor. Bunun nedeni ise şirketin yeni internet tarayıcısında IE isimli bir mod bulunması. Tarayıcıya yerleşik olarak eklenen mod, Internet Explorer uyumlu internet sitelerini sorunsuz bir şekilde çalıştırıyor. Microsoft Team tarafından geliştirilen Edge tarayıcısını indirmek için tıklayınız.

İLGİLİ HABER

Popüler Arama Motorları

İncele
https://www.multiyazilim.com
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x