Geçici Mail Nedir?

GÜVENLIK - Şubat 21, 2022

E-posta adresimizin oluşan spam ve gereksiz e-posta yığılmaları için geçici mail ile bu yığılmaların önüne geçilmektedir. Örneğin çoğumuz bir web sitesinde ürün veya hizmet alırken e-posta adresimiz ile üyelik oluşturuyoruz. Ancak bu durum sonrasında e-posta kutumuzda sürekli olarak  spam e-mail yığılması olmaktadır. Bu can sıkıcı durumdan kurtulmanın en etkili yollarından biri geçici e-posta veya tek kullanımlık e-posta adresi oluşturmaktır. Böylece gelen kutumuzu tüm gereksiz mail ve spam mesajlardan kurtarmış oluruz.

Geçici Mail Nedir?

Geçici Mail Nedir?

Geçici mail ile bir nevi sahte mail adresi oluşturulur. Bazen kendimize ait olan mail adresini başka yerde kullanmak istemediğimiz durumlarda kullanılır. Örnek vermek gerekirse kişisel bilgilerinizi vermek istemediğiniz bir siteye üye olacaksınız. Üyelik formunu doldururken istenilen bilgileri gerçek olmayan bilgiler ile doldurabilirsiniz. Geçici mail adresi ile üyelik yaptığınız bir web sitesine size gelen e-postalar geçici mail adresi aldığınız yerde bulunan gelen e-posta kutusu gelmektedir. Ücretsiz veya belli bir ücret karşılığında, otomatik olarak ve kişiye özel oluşturulan bu tek kullanımlık e-posta adresleri, belirli bir süre zaafında kullanılmaktadır. Bu süre kişinin kendi isteğine göre değişmektedir. Kimi geçici e-postalar birkaç dakika iken kimisi 10-15 kimisi ise birkaç aya kadar kullanılmaktadır.

Geçici Mail İle Normal Mail Arasında Ne Fark Var?

Geçici Mail İle Normal Mail Arasında Ne Fark Var?

Normal mail ile yapılan tüm işlemler geçici mail adresi ile de yapılmaktadır. İşlev açısında pek bir fark bulunmamakla birlikte, ayrıştıkları birkaç nokta bulunmaktadır. Bunlar;

-Normal e-mail süresiz kullanım imkânına sahipken; geçici e-mail adresi belirli bir süre zaafında kullanım imkânı sunmaktadır.

-Normal e-mail’ in hizmet sağlayıcısı tarafından kişisel bilgiler talep edilirken; geçici e-mail de kişisel bilgi talebi söz konusu değildir.

Geçici E-Posta Güvenli Mi?

Gerçek adresinizi gizli tutmak için geçici adrese sahip olmak güzel olsa da, geçici e-posta adreslerinin hiç güvenli olmadığını unutmamız gerekir. Geçici mailler, genellikle oturum açmak için bir şifre gerektirmeği için herkes tarafından bu e-postalar ulaşım kolay oluyor. Bu yüzden geçici mail adresi kullanıyorsanız, bu adreslerde kesinlikle kişisel bilgilerinizi içeren e-postalar göndermemeniz ve almamanız gerekir.

Geçici Mail Alabileceğiniz En İyi Web Siteleri

 

Temp Mail

Temp Mail

Temp mail ile ücretsiz olarak tek kullanımlık veya geçici e-mail oluşturulmaktadır. Ancak işlevleri genişletmek için ücretli sürümüne abone olmanız gerekmektedir. Ücretsiz bir şekilde mesaj ve fotoğraf gönderme ve almanıza da izin vermektedir. Kayıt gerektirmeyen daha güvenlik için e-postaları sürekli silinmesini sağlayan bir kullanım ve atma e-posta hesabı oluşturma olanağı sunar. Temp Mail uygulamalarını indirme ve yükleme özelliğine sahiptir.E-postanıza bir mesaj geldiğininde uygulama sizi uyaracaktır. Temp Mail spam mesajlardan kurtarmanın yanı sıra, sizi e-posta saldırılarından, hacklenmekten ve reklam e-postalardan kurtarmaktadır.

Guerilla Mail

Guerilla Mail

Guerilla Mail, internette bulabileceğiniz en eski ve en iyi e-posta oluşturma hizmetlerinden biridir. Bu hizmetten faydalanmak için üye olmanız gerekmez. Tamamen ücretsiz bir şekilde hizmet vermektedir. Guerilla Mail, kullanmak isteğiniz bir kullanıcı adı yazın ve onun için ayrılan alana girmesini sağlayın. Sağlayıcının size vereceği geçici e-posta süresi 1 saattir.

10 Minute Mail

10 Minute Mail

10 Minute, adından da anlayacağınız gibi 10 dakika sonra kendini işlevsiz hale getiren geçici bir e-posta sitedir. Bu süre zaafı boyunca size kullanabileceğiniz geçici bir gelen kutusu vermektedir. Kullanışlılığı, gönderdiğiniz içeriğin düzgün bir şekilde iletilmesini sağlar.

İLGİLİ HABER

E-Posta Listesini Temizlemenin 10 Avantajı

İncele
https://www.multiyazilim.com
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x