IP kameralar için TCP / IP mi UDP mi?

GENEL - Ocak 18, 2018

UDP protokolünü kullanarak daha kaliteli video aktarımı yapabilirsiniz.

Ağ protokolü, ağ cihazları arasındaki veri alışverişi için temel altyapıdır. TCP/IP ve UDP ise iki temel ağ protokolüdür, TCP/IP’yi çokça kullanıyoruz. Genelde bilgisayarlarımızda herhangi bir ağ sorunu yaşadığımızda, TCP / IP protokolünün ayarlarını değiştirerek en sık karşılaşılan ağ sorunlarını çözebiliyoruz. Günümüzün güvenlik kamerası pazarında IP kameralar hakim ve WPS, P2P gibi yeni teknolojilerin benimsenmesi nedeniyle IP kameralarının kullanımı daha kolay hale geldi. Ancak bu yöntemler görüntü kalitesinde bozulmaya ve hatta video kaybı gibi sorunlara neden olabiliyor. TCP yerine UDP protokolünü kullanarak bu sorunları düzeltmek mümkün.

 

IP Kameralar için UDP neden TCP / IP’den daha iyi?

Bunu açıklamak için öncelikle her iki protokolün başlıca farklarını bilmemiz gerekir. TCP iki katmanlıdır. Birinci katman (üst katman olarak adlandırılır), bir mesajın veya dosyanın ağ üzerinden daha küçük paketler halinde, diğer katmana (alt katman olarak da bilinir) iletilmesini yönetir. Böylece her paketin bir bölümü adreslenerek doğru hedefe ulaşır. TCP, iletimden önce uç noktaların önce bir bağlantı kurması gerekir. TCP verileri göndermeden önce, bayt akışını kesimlere böler ve onları diğer uçta tekrar bağlar. Kayıp paketleri yeniden gönderir ve doğru sırada düzenler. Öte yandan UDP protokolü, bağlantısız bir protokoldür. TCP’ye kıyasla daha az bölümden oluşur. UDP protokolü, gerçek zamanlı verilerin, veri onayı veya paket kaybını dikkate almadan gönderir.

IP kameralar için TCP / IP mi UDP mi?

Güvenilirlik bakımından iletim ve veri bütünlüğü gerektiren bilgi için TCP kullanılmalıdır. UDP ise az yük ve daha az işlem ile gerçek zamanlı aktarım gerektiren veriler için daha doğru bir seçimdir. Gerçek zamanlı video akışı için UDP protokolünü kullanarak, daha az işlem ile daha kaliteli video aktarımı yapabiliriz. Güvenlik kameraları ONVIF protokolü vasıtasıyla NVR’ye bağlanırken, NVR varsayılan gecikmelerde TCP / IP protokolünü kullanır. Bu nedenle video gecikmesi, görüntü bozulması veya video kaybı sorunlarına neden olur. Bu sorunlar, ağ kameralarını varsayılan TCP veya otomatik ayarları kullanarak, video yönetim yazılımı ( VMS ) ile bağladığımızda da ortaya çıkar.

İLGİLİ HABER

IP Adresi Değiştirme Sorunu ve Çözümü

İncele
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x