Facebook Hesabınızın Güvenliği İçin Birkaç Öneri

GÜVENLIK - Mart 15, 2016

Facebook Hesabınızın Güvenliği İçin Birkaç Öneri

Facebook kullanan çok fazla insan olduğundan, etrafımızda “hesabı kırılmış” bir çok arkadaşımız olabiliyor. Ya da akşamın bir vaktinde sizi telefonla arayıp ” benim şifreyi kırmışlar, mesaj atarsam feysten dikkate alma ” diyen eşimiz dostumuz olabiliyor. Peki nasıl yapıyorlar bunu? Gerçekten şifre kırmak, birilerinin hesaplarına izinsiz giriş yapmak bu kadar kolay mı? Aslında değil. Eğer üzerinize düşen her şeyi yaparsanız, hesabınızın şifresini kimse sıfırlayamaz, hesabınıza izinsiz kimse giremez. Peki neler yapmamız gerekiyor?

 

Sağlam bir şifre şart!

Sadece Facebook hesabınız için geçerli değil, sizin için önem arz eden tüm hesaplarınızın şifrelerini kesinlikle rakam, harf ve noktalama işaretlerinden oluşan bir şifre yapın. Ve bunu basit düşünmeyin. Tahmin edilmesi, öngörülmesi gibi şeyler sadece sizi tanıyan insanların yapabileceği bir şey ve tahmin edilemeyecek ama yine de basit bir şifre kullanabilirsiniz. Böylelikle güvenli olduğunu sanabilirsiniz ama değildir. Çeşitli yazılımlarla deneme yanılma yöntemi ile şifreniz tespit edilebiliyor. Örneğin, 2546543 olan şifreniz, çok hızlı hareket edebilen yazılımlar sayesinde çok uzun olmayan bir süre içerisinde deneme yanılma yapılarak çözülebiliyor. Bu süreyi uzatmak ve sonsuza yakın tutmak, güvenliğiniz için isteyeceğiniz bir şey. Bu linkteki araç ile herhangi bir şifrenin deneme yanılma yaparak ne kadar sürede bulunabileceğine bakabilirsiniz.

 

Her sitede ” Facebook ile Bağlan ” demeyin.

Üyelik sistemi bulunan internet sitelerinde çoğu zaman üye olacaklara ve kullanıcılara kolaylık sağlamak amacıyla Facebook ile Bağlan seçeneği ekleniyor ve kullanıcı bilgileri direk Facebook üzerinden alınıp sisteme kaydediliyor. Buraya kadar sıkıntı yok ancak sadece güvenilen sitelerde. Yani, Instagram’a Facebook ile bağlanmanız bir sıkıntı teşkil etmeyecektir ancak, güvenilmeyen, SSL sertifikası olmayan, yayın hayatına yeni başlamış bir internet sitesi sizler için fake bir giriş sistemi hazırlamış da olabilir. Bu sayede size facebook giriş bililerini gireceğiniz fake bir ekran getirebilir, buraya bilgilerinizi girdikten sonra bilgileriniz zararlı kişilerin ellerine geçebilirler. Üstelik farketmeyebilirsiniz bile.

 

Güvenlik sorularına cevaplarınız tahmin edilemeyen cevaplar olmalı.

Şifrenizi unuttuğunuzda sıfırlamak için kullandığınız ekranlarda güvenlik sorularını cevaplamanız istenir. Bu güvenlik soruları ve cevapları daha önceden sizin belirlediğiniz soru ve cevaplardır ve sizi az da olsa tanıyan birinin ulaşabileceği bilgileri içerebilir. Bu sebeple, ilk kedinizin adı eğer Tommy ise, 34istanbul diye bir yanıt belirlemeniz, güvenliğiniz açısından önemli bir adım olacaktır.

 

Beni hatırla butonları..

Güvenmediğiniz bilgisayar veya mobil cihazlarda beni hatırla, tarayıcıyı kaydet gibi hareketlerde bulunmayın. Eğer bulunduysanız, ayarlar sekmesinden tüm girişleri iptal edip yeniden giriş sayfasına gönderilmelerini sağlayın. Hatırla dediğiniz bilgisayarın sahibi güvenilir bile olsa, onun karşılaştığı herhangi bir sıkıntılı durumda, sizi de beraberinde götürecektir.

 

Fake giriş ekranları ve Fake mailler

Facebook giriş sayfasının kaynak kodlarını kopyalayıp üzerinde değişiklik yaparak girilen k.adı ve şifrelerin kendi maillerine gönderilmelerini sağlayan insanlar, facepook.com gibi benzer ancak alakasız alan adları üzerinden bu fake giriş sayfalarını yükleyip kullanıcılara sunabiliyor. Yöntem oldukça eski ancak, hala iş görüyor malesef. Sık kullandığınız bağlantılardan şaşmamanız, önünüe her gelen yerde giriş yapmamanız bu tarz sıkıntıları önleyecektir. Ek olarak, bu giriş sayfaları size mail ile bildiriliyor olabilir. Sanki Facebook’dan gelen bir mailmiş gibi gözüken bildirim maili, sizi Facebook’da bir bağlantıya gönderiyormuş gibi gözükür. Linke tıkladığınızda Facebook’un giriş ekranı gelir karşınıza ancak gerçek değildir. Bilgilerinizi girersiniz ve, sonuç sıkıntı. Olabildiğince size önerilerimizi sunmaya çalıştık. Umarım zararlı yazılımlar ve kişilerden olabildiğince uzak durursunuz ve sıkıntı yaşamazsınız. Yine de her ihtimale karşı, diğer güvenlik önlemlerini de araştırın, bir kaynakla yetinmeyin. Tekrar görüşmek üzere!

İLGİLİ HABER

İnternette Güvende Kalmak İçin Beş Öneri

İncele
https://www.multiyazilim.com
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x