Rusya Nükleer Pil Üretimine Başlayacak

SEKTÖREL - Mart 9, 2016

Nükleer teknolojiler konusunda günümüz dünyasının en etkin isimlerinden biri olan Rusya, yeni nükleer projesi ile gündeme geliyor.

Rusya, nükleer pil üretimine başlayacak.

Rusya Nükleer Pil Üretimine Başlayacak

Günümüz dünyasında ülkeler arasındaki güç dengesini sağlamak adına en önemli faktörlerden biri olan nükleer teknolojiler gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Nükleer teknolojiler konusunda var olan sektörün büyük oyuncularından biri olan Rusya, şimdi de nükleer pil üretimi projesini başlatmaya hazırlanıyor. Sputnik News’de yer alan habere göre, Moskova Ulusal Araştırma Ve Teknoloji Üniversitesi(MISİS), nükleer pil üretebilecek bir teknoloji geliştirdi. Üniversite’deki bilim adamları görüşlerine göre, Nikel-63(Nİ-63) izotopundan yapılacak nükleer piller, 50 yıllık bir ömre sahip olacak.

Rusya Nükleer Pil Üretimine Başlayacak

Tıp ve uzay bilimleri başta olmak üzere sağlık, elektrik üretimi gibi birçok alanda kullanılması planlanan nükleer pillerin, henüz net tarihi ve detayları açıklanmasa da, 2017 yılından itibaren üretileceği düşünülüyor. Nikel-63 izotopu teknolojisini günümüzde elektrik üretiminde kullanan Rusya’nın söz konusu projeyi gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini zaman gösterecek. Fakat, insanlık yenilenebilir enerji kaynaklara yönelmeyi planlarken, nükleer teknolojilerinde arka planda gelişimine devam etmesi kafalarda bir soru işareti olarak çıkıyor.

İLGİLİ HABER

Geleceğin Otomobilleri

İncele
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x