WWW2 Nedir ? Güvenlik Açığı Olabilir Mi?

NETWORK - Aralık 30, 2022

Bazen bir URL’nin www ön ekinden sonra görebileceğiniz www2 URL’si ve diğer numaralar nedir? Siber güvenliğiniz konusunda endişeleriniz varsa, muhtemelen bu yaygın olmayan alan adlarının tehlikeli olup olmayacağını merak ediyorsunuzdur. Endişelenmeyin! Bunun anlamı, söz konusu web sitesine ilişkin verilerin normalde kullanılan sunucudan değil farklı bir sunucudan alınıyor olmasıdır. www2

Örneğin, birincil sunucuda aşırı yükleme veya geçici bakım çalışmaları olması durumunda kendinizi bir “www2” sunucusuna yönlendirilmiş olarak bulabilirsiniz. Benzer şekilde, “www3”, “www4” veya www[n] ile başlayan bir web adresine yönlendirilebilirsiniz. WWW önekindeki  tam sayı, sitenin kopyalarını kaç sunucunun barındırdığına bağlıdır. Web sitesi geliştiricileri bazen alt alan adlarını tanımlamak için “www2”, “www3” vb. kullanırlar.

 

WWW Nedir ?

Öncelikle www ile internet  arasındaki farkı tanımlayalım . İnternet, sitelere ve web sayfalarına erişmek ve e-posta, mesaj hizmetleri veya sosyal medya aracılığıyla diğer kullanıcılarla çevrimiçi iletişim kurmak için kullandığınız ağdır. Bugün, İnternet 1,7 milyar web sitesinden ve hatta her gün yarım milyon yeni sitenin göründüğü daha da fazla web sayfasından oluşuyor. Buna karşılık, World Wide Web ( www ), kullanıcıların İnternet aracılığıyla erişebilecekleri birbirine bağlı bir web kaynakları koleksiyonudur. Web sayfaları ve web siteleri gibi çeşitli içeriklerden oluşur.

Ancak www’nin URL adresindeki rolü nedir?

www, ana bilgisayar adı ya da ağdaki bir cihazı tanımlayan önek ve girmek istediğiniz web sitesinin web sayfasına gitmenizi sağlayan yol, yani e-posta servislerinin tam tersi. Örneğin “www.examplesite.com”daki www, sizi web sayfasına yönlendirir, “ftp.examplesite.com” sizi FTP sunucusuna gönderir, “mail.examplesite.com” sizi posta sunucusuna yönlendirir.

Ayrıca, alan öneklerini URL’ler için SSL sertifikası ve HTTPS şifrelemesi gibi teknik gereksinimlerle karıştırmayın. Bunlar daha ziyade daha büyük sitelerin alt alanlarıdır. Dolayısıyla, www olmadan bir etki alanı oluşturmak tamamen mümkündür ve web sitesi yine de düzgün şekilde çalışacaktır. Ancak, birden fazla web sayfası olan büyük sitelerin çoğu, alan adlarında  www öneki içerir.

WWW2 Nedir ?

www’ye benzer şekilde , www2 , dünya çapındaki ağın kullanımını gösteren bir alan adı önekidir. www ön ekinden sonraki sayı, bir alt alan adını veya ilgili bir web sayfasını ziyaret ettiğinizi gösterir. Dolayısıyla, bir URL’nin başında www2 gördüğünüzde, www üzerinde barındırılan orijinal web sitesinin bir kopyasını ziyaret ediyorsunuz demektir. Trafiğinizi başka bir sunucuya yönlendiren ve içeriği anında kullanılabilir hale getiren yaygın bir yük dengeleme tekniğidir. Alternatif olarak, www alan barındırma sunucusu bakım veya geliştirme çalışmalarından geçiyor olabilir.

Örneğin, varsayımsal bir www.examplesite.com adresini ziyaret ediyorsunuz . Ancak, bu web sitesinin ana sunucusunda aşırı yüklenme yaşanıyor. Çok fazla istek, daha yavaş çalışmasına neden olur ve hatta tam bir çökmeye neden olabilir. Veya geliştiriciler şu anda bakım hizmetleri sağlıyor olabilir. Bu durumda, talebiniz www2.examplesite.com adresine yönlendirilecektir . Ve istediğiniz içeriğe sorunsuz bir şekilde erişeceksiniz. Bazı kuruluşlar, alt alan adlarıyla ilgili web sayfalarını depolamak için “www2” sunucularını kullanır.

Örneğin, uluslararası giyim perakendecisi H&M, Türkiye’deki alışveriş yapanlar için alt alan adı olarak https://www2.hm.com/tr_tr/index.html kullanıyor.

WWW2 Güvenli Mi ?

Evet kesinlikle. Alışılmadık görünse de, özellikle ilk kez karşılaşıyorsanız, endişelenecek bir şey yok. www2 , ziyaret etmeyi planladığınız www web sitesinin yasal bir kopyasıdır . Orijinal site yeniden çalışır duruma geldiğinde veya trafik hacmi azaldığında, URL muhtemelen www olarak geri dönecektir . Birçoğu www2 web sitelerini kimlik avı girişimleri ve çevrimiçi dolandırıcılıkla karıştırır. Bununla birlikte, gerçek sitelerin bu şeytani klonları çoğunlukla öneki değil, alan adının kendisini taklit eder. Örneğin, yukarıdaki örneği ele alırsak, www2.examplesite.com url’sinde  sıkıntı yoktur. Ancak www.examples1te.com ve www.aexamplesite.com muhtemelen kaçınmanız gereken kimlik avı tuzaklarıdır.

İLGİLİ HABER

VLAN Nedir?
Nasıl Yapılandırılır?
İncele
https://www.multiyazilim.com
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x