.htaccess Üzerinden Tarayıcı Dil Seçeneğine Göre Yönlendirme

WEB TASARIM - Nisan 28, 2023

Dijital çağda potansiyel müşterilere ulaşmak,  arama sonuçlarında bulunma şansınızı artırmak için birden çok ülkeye projenizi sunuyorsanız, sayfa dili değişikliği için genel olarak tercih edilen ülke bayraklı butonları kullanıyor olabilirsiniz.  

Butonlarınız dikkat çekici değilse internet sitenizi ilk kez ziyaret eden bir kişi sayfa dilini değiştiremeyebilir. Bu durum genel olarak ziyaretçinizin sayfanızdan kısa süre içerisinde çıkmasıyla sonuçlanabilir. Bu nedenle tarayıcıda kullanılan dili tespit ederek, bu dile uygun bir sayfaya otomatik yönlendirme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Otomatik olarak dil seçeneği değişikliğini gerçekleştirebilmek için bir sonraki bölümü inceleyebilirsiniz.

.htaccess’te Tarayıcı Diline Göre Sayfa Yönlendirme

Tarayıcının Türkçe veya Fransızca olduğu tespit edildiğinde ilgili dilin dizinine yönlendirme yapabilmek için aşağıdaki kuralları websitesi projenizdeki .htaccess dosyanıza ekleyebilirsiniz. Diğer diller için Ülke Koduna göre kuralları düzenleyerek yönlendirme yapabilirsiniz.

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP:Accept-Language} ^tr [NC]
RewriteRule ^$ http://%{HTTP_HOST}/tr/ [L,R=301]

RewriteCond %{HTTP:Accept-Language} ^fr [NC]
RewriteRule ^$ http://%{HTTP_HOST}/fr/ [L,R=301]

Örneğin, websiteniz Türkçe ve İngilizce olmak üzere 2 dil seçeneğine sahip olsun. Tarayıcı dili, tr olan kullanıcıları ana domaine tarayıcı dili en,de,se..vs olan kullanıcıları /en/dizinine yönlendirmek istiyorsanız aşağıdaki komutları .htaccess dosyanıza ekleyebilirsiniz.

# dil Tr ile başlar
RewriteCond %{HTTP:Accept-Language} ^tr [NC]
RewriteRule ^$ /tr/ [L,R=302]

# else İngilizce sürüme yönlendir
RewriteRule ^$ /en/ [L,R=302]

İLGİLİ HABER

Yüklenen dosya php.ini içindeki upload_max_filesize yönergesini aşıyor hatası
İncele
 
https://www.multiyazilim.com
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x