Yoast Seo’ya Breadcrumbs Özelliğini Ekleme

WEB TASARIM - Mayıs 21, 2022

Breadcrumb, kullanıcılara sitede nerede olduklarını gösteren ve böylece sitenin kullanışlılığını ve işlevselliğini artıran küçük metin satırlarına denir. Bu metin satırları web sitesinde gezinmemizi kolaylaştırmaktır. Breadcrumb fonksiyonu ile kullanıcı deneyimi artmaktadır. Artan kullanıcı deneyimi ile ziyaretçinin sitede daha uzun süre kalmasını sağlayarak SEO’ya da destek vermektedir .

Breadcrumbs Nedir?

Yoast Seo'ya Breadcrumbs Özelliğini Ekleme

Breadcrumbs, Türkçe adıyla ekmek kırıntısı anlamına gelmektedir. Web dünyasında kullanıcılar ve arama motorlarının web sitesinde yer alan hiyerarşiyi anlamasına ve bu yapı içerisinde hareket etmektedir. Alt kategorilerden oluşan web sitelerinde kategoriler arasında dolaşmayı kolaylaştırmaktadır. Web sitelerinin hangi hiyerarşik düzende olduğunu gösteren bir yönlendirme navigasyonudur. Genellikle web sitelerin menü/bar bölümünde bulunur. Web sitelerinin kullanılabilirliğini, kullanıcı deneyimini büyük bir ölçüde arttırır ve arama motorları tarafında Kullanıcı deneyimi açısından ele alındığında, sayfalar arasında daha rahat dolaşılabilmesi, kullanıcıların sitenizde daha fazla süre ile kalmasını sağlar. Kullanıcılar için yapılan bir iyileştir Google tarafından sitenizin daha üst sıralarda yer almasını sağlamaktadır. Web sitenizde Breadcrumb kullanmaya başlamadan önce, sayfalar arasındaki hiyerarşiyi sağlamak için genellikle varsayılan olarak “>>” işareti kullanılmaktadır. Ama sizin tasarımınıza uygun değilse tire, nokta veya eğik çizgi kullanabilirsiniz.  

Siteye Breadcrumb Nasıl Eklenir?

Breadcrumb eklemek işleminde Yoast Seo eklentisininde yapacağız. Yoast Seo eklentisini eklentiler bölümünde indirin ve etkinleştirin. Etkinleştirdikten sonra Yoast Seo eklentisinin üzerinde gelin. Açılır pencereden Search Apperance(Arama Görünürlüğü) seçin. Orda yer alan Bağlantı Haritası menüsüne tıklayın.

Siteye Breadcrumb Nasıl Eklenir?

İçerik türleri için bağlantı haritasında gösterilecek sınıflandırma kısımda kategori seçeneğini seçiniz. Yazılarınız dolaşım menüsü hiyerarşisinde hangi kategoriye bağlıysa o kategori altında gösterilecektir.

Siteye Breadcrumb Nasıl Eklenir?

Son sayfayı kalın yap seçeneğini etkinleştirerek bağlantı haritasında yazınızın başlığını kalın görünmesini sağlarsınız. Temanız için breadcrumbs’ın etkinleştirerek bağlantı haritasının görünmesini bağlanmaktadır. Eğer devre dışı bıraktığınız zaman Beradcrumbs yani bağlantı haritanız görünmüyorsa, temanız bu özelliği Yoast Seo’dan çekiyordur. Bunun için tekrar bu özelliği etkinleştirilmesi gerekilmektedir.

<?php
if ( function_exists('yoast_breadcrumb') ) {
  yoast_breadcrumb( '<p id="breadcrumbs">','</p>' );
}
?>

Tüm işlemler bittikten sonra “dolaşım entegrasyonu ile ilgili bilgi bankası makalemize” yazısına tıklayın. Makaleye girdikten sonra biraz aşağı inin ve PHP kodunu kopyalayın.

Siteye Breadcrumb Nasıl Eklenir?

Kodu kopyaladıktan sonra Görünüm-Tema Düzenleyici’ ye girin. Bu panele girerken bazı temalarda uyarı verebiliyor. Evet diyerek uyarıyı kapatın. Çoğunlukla Tema düzenleyici kısmında tema üst bölümü yani Header.php sayfasına eklenmektedir. Siz sitenizi kodla yazıyorsanız sayfa içinde uygun olduğunu düşündüğünüz bir yere yapıştırabilirsiniz.

Breadcrumb’ın Ne Gibi Faydaları Vardır?

 

•Site içi bağlantı yapısını güçlendirmeye yardımcı olur.

•Breadcrumb kullanmak hem kullanıcı bakımından kolaylıklar sağlar hem de arama motorlarında internet sayfanızın daha verimli kategorize edilmesine imkân tanır.

•Kullanıcının internet sitesi üzerindeki izlemiş olduğu yolu görmesine olanak tanır.

•İleri ve geri bağlantılara doğrudan erişim sağlayarak ziyaretçilerin sayfalar arasında daha hızlı ve rahat dolaşabilmesine imkan vermektedir.

•Ziyaretçilerin sayfalarda gezinmelerini kolaylaştırdığından kullanıcı deneyimini iyileştirir ve sitede kalma sürelerini artırır.

•Breadcrumb kullanacaksanız bunu sitenizin tamamını kapsayacak biçimde yapmanız gerekmektedir. Sadece belirli başlıklarda uygulanmış olan breadcrumb, verimsizliğe neden olacaktır.

Breadcrumb Nasıl Olmalıdır?

 

Breadcrumblar genellikle yatay bir şekilde, Anasayfadan kullanıcının bulunduğu sayfaya kadar olan izleri gösteren yapılardır. Gelin en yaygın kullanımları inceleyelim.

•Breadcrumblar her zaman tüm yolu göstermelidir.

•Her zaman Anasayfa ile başlamalıdır.

•Breadcrumb arasında “>” işaretini kullanabilirsiniz. Herkes tarafından bildiği için bu kullanım başarılı olacaktır. Site tasarımıza göre işareti değiştirebilirsiniz.

•Breadcrumbs navigasyonu sayfanın üst tarafında kullanılmalı. Bunun sebebi ise kullanıcıların rahatlıkla bulabilmesi.

•Breadcrumbda yer alacak kelimelerin belirgin yazı tiplerinde kullanılması gerekir.

•Breadcrumbtaki son alanı “kalın” yazı tipinde kullanabilirsiniz böylece ziyaretçileriniz hangi sayfada olduklarını anlayacaklar.

•Breadcrumbtaki son alana link vermeyin. Linkin aynı sayfaya gitmesi kafa karıştıracaktır.

•Anasayfada breadcrumb kullanmayın.

Yoast Seo’ya Breadcrumbs Özelliğini Ekleme Yoast Seo’ya Breadcrumbs Özelliğini Ekleme

İLGİLİ HABER

Sitem Google’da Yer Almıyor [Çözümü]

İncele
https://www.multiyazilim.com
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x