IP Adresi Değiştirme Sorunu ve Çözümü

NETWORK - Ocak 18, 2018

IP kamera sistemleri kullanıldığında, kameranın yerel IP adresinin belirli bir süre sonra değişmeye başlaması sıkça karşılaşılan bir sorundur. IP kamera kurulumu esnasında atanan IP adresinin değişmesi, NVR’nin kamera ile bağlantısını kaybetmesine neden olur ve kayıt yapılamaz. Kameradaki DHCP işlevi devre dışı bırakıldığında da IP değişme sorunu ile karşılaşılır. Ip adresim sürekli değişiyor diyorsanız, yönlendirici ya da anahtardaki kameranın MAC adresine bağlayarak bu sorunu kolayca çözebilirsiniz. Böylece, her zaman IP kameranın statik IP adresi her zaman olacaktır.

1. Kameranın IP Adresini ve MAC adresini bulma

Bilgisayarınızın IP adresini ve MAC adresini komut istemiyle kolayca bulabilirsiniz. Bilgisayarınızda CMD’yi alıştırdıktan sonra komut: arp -a yazın ve Enter tuşuna basın. Listede, aynı yerel ağdaki ağ aygıtlarının tüm IP adreslerini ve MAC adreslerini görebilirsiniz.

IP Adresi Değiştirme Sorunu ve Çözümü

2. IP adresini ve MAC adresini bağlamak

Öncelikle IP adresini statik olarak ayarladığınızdan emin olun ve DHCP devre dışı bırakın. Ardından yönlendiricinizin / anahtarınızın yönetici web sayfasına giriş yapın. Yönlendiricide IP & MAC Ciltleme (Binding) ayarını tıklayın. ARP Ciltlemeyi Etkinleştir’i seçin ve Kaydet’i tıklayın . Bağlanan tüm aygıtların IP adresini ve MAC adresini bağlamak için Tümünü Bağla’yı tıklatn. IP adresini ve MAC adresini manuel olarak da ekleyebilirsiniz.

İLGİLİ HABER

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

İncele
https://www.multiyazilim.com
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x