Windows 10 Yazı Tipi Font Nasıl Yüklenir?

YAZILIM - Nisan 23, 2022

Windows 10, otomatik olarak yüklenmiş birçok yazı fontuyla birlikte gelir , ancak grafik tasarımla ilgileniyorsanız veya farklı şekillerde yazı yazmak istiyorsanız daha fazlasını da yüklemek isteyebilirsiniz. Alternatif olarak, kaldırmanız gereken sorunlu yazı tipleriniz olabilir.  Yazı tipleinin nasıl yükleneceği veya kaldırılacağı anlatıyorum.

Yazı Fontu Nasıl Yüklenir?

Windows 10‘da TrueType (.ttf), OpenType (.otf), TrueType Collection (.ttc) veya PostScript Type 1 (.pfb + .pfm) formatlarında yazı tipi yükleyebilirsiniz. Yüklemek istediğiniz yazı tipi dosyalarınız varsa, hangileri yüklü bakmak isteyebilirsiniz. Aşağıdaki yolu izleyerek yüklü Fontlara ulaşabilirsiniz. Çok faklı sitelerde yazı fontları mevcut ancak benim çok sık kullandığım ve binlerce font barındıran 1001 Free Fonts tavsiye ederim. İndirdiğimiz fontu zip dosyasından çıkarıp masaüstüne veya klasöre alalım. Benim indirdiğim TrueType (.ttf)

Yazı Fontu Nasıl Yüklenir?

Masaüstüne aldığımız fonta sağ tıklayalım ve “Yükle” diyelim “Tüm kullanıcılar için yükle” seçeneğini seçersek başka kullanıcılar var ise onlarıada yüklenecektir.

Yazı Fontu Nasıl Yüklenir?

Temel olarak, yazı tipini yüklerseniz, Windows az önce yüklediğimiz fontu C:\Windows\Fonts sistem yazı tipi klasörüne yüklenecektir .

Yazı Fontu Nasıl Yüklenir?

Yeni yazı tipiniz kullanıma hazırdır.

Yazı Fontunu Kaldırma

Windows 10‘da yazı tiplerini silmek veya kaldırmak kolaydır. İlk önce Windows Yazı Tipleri klasörüne gidin. Hızlı bir şekilde oraya gitmek için, bir Dosya Klasörü açın, yolu C:\Windows\Fonts pencerenin üst kısmındaki adres çubuğuna yapıştırın ve Enter tuşuna basın. Açıldıktan sonra, klasörde silmek istediğiniz yazı tipini bulun. Silmek istediğiniz yazı tipi dosyasını seçin ve sağ tıklayıp menüden “Sil” i seçin.

Uyarı: Yazı tipini silmeden önce, onu kaldırmak istediğinizden kesinlikle emin olun. Font dosyası kaldırıldıktan sonra Geri Dönüşüm Kutusu’na gitmeden silinir.

Windows, emin olup olmadığınızı soran bir onay penceresi açacaktır. “Evet” i tıklayın.

Yazı Fontunu Kaldırma

Yazı tipi silinecek. Silmek istediğiniz diğer yazı tipleriyle bu adımları tekrarlayın. Sadece önemli bir şeyi silmemeye dikkat edin.

İLGİLİ HABER

Windows 10’da Kullanabileceğiniz 20 Klavye Kısayolu

İncele

 

https://www.multiyazilim.com
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x