Modeme, Telefona ve Bilgisayara Bulaşan Virüs Hakkında – Çözüm

GÜVENLIK - Şubat 4, 2016

Modeme, Telefona ve Bilgisayara Bulaşan Virüs Hakkında - Çözüm

Adbirdie ve Adyourexchange virüsleri cihazınıza bulaştıktan sonra özellikle Google Chrome olmak üzere internet tarayıcınızda yeni sekmeler açarak sizlere kendi reklamlarını gösterirler. Ne yazık ki bilgisayarınızı formatlamak ya da modeminizi tekrar kurmak bu sorunu çözmeyecektir. Bu yüzden, bu işlemleri yaparak ancak vakit kaybı yaşamış olursunuz. Adbirdie ve Adyourexchange virüsü sisteminize girdikten sonra; javascript destekli butonlara tıklandığında açılan yeni sekmeler ve herhangi bir web sayfası içerisinde boş bir alanda gizli pencereler oluşturup, tıklandığında reklam sayfalarını yeni sekmede açmak gibi iki farklı yöntemle sizi bu reklamları gösterir. Herkesin bildiği bir eklenti olan Adblock Plus reklam gizleme eklentisi de malesef bu reklamları engelleyemeyecektir. Çünkü açılan reklamlar yeni bir sekmede sanki sizin bilerek açtığınız bir web sayfası gibi görünecek, herhangi bir reklam unsuru kabul edilmeyecektir.

Bu virüsleri bilgisayarımızdan kaldırmak için;

Öncelikle, bu virüsler modeminizin açığından faydalanarak bilgisayarınıza giriş yaptıktan sonra açık olan google hesabınıza erişir ve kendini burada barındırır. Bu yüzden bilgisayarınızı formatlasanız dahi tarayıcıyı kurup hesabınıza giriş yaptıktan sonra aynı sıkıntı devam edecektir.

1- https://myaccount.google.com adresine girip ” Bağlı Uygulamalar ve Hizmetler ” başlığı altındaki ” Hesap İzinleri ” ne girelim. Burada bilmediğimiz ne varsa hepsinin Chrome ile bağlantısını kaldıralım.

2- Modemimizin arayüzüne giriş yapalım ve DNS Yönetiminde yazılmış dns adreslerini temizleyelim. DNS Cache’i de temizledikten sonra ayarları kaydedip modemimizi yeniden başlatalım.

3- Google Chrome tarayıcımızı açıp Ayarlar bölümünde, Gelişmiş Ayarları Göster diyip tarayıcıyı sıfırlayalım. Ancak Google hesabınız ile giriş yapmayın.

4- Bilgisayarımızın DNS‘lerini 4.2.2.4 – 4.2.2.5 olarak ayarlayalım.

5- Bilgisayarımızı ve modemimizi yeniden başlatalım.

UYARI: Bu işlemleri yaparken, modeme başka bir telefon veya bilgisayarın bağlı olmadığından emin olun. Sadece işlem yaptığınız cihazın modeme bağlı olması gerekmekte. Ek olarak, bu sıkıntıyı yaşadığımız tüm bilgisayarlarda aynı işlemleri tekrarlamamız gerekiyor.

 

Bu virüsleri telefonlarımızdan kaldırmak için;

Bu işlemler bilgisayarlardaki işlemlerden biraz daha farklıdır. Eğer telefonunuza bu virüs bulaştıysa, telefonunuzu fabrika ayarlarına almanız ya da sıfırlamanız, dosyalarınızı silmeniz tamamen vakit kaybı olacaktır. Bu virüsler Google Hesabınıza bulaştığı için, hesabınıza giriş yaptığınızda tekrar aktif olacaktır.

1- Telefonunuzun modem ile olan bağlantısını kesin.

2- Telefonunuza SD Maid uygulaması yükleyin, başka bir cleaner/temizlik programınız varsa kaldırın. SD Maid uygulaması ile telefonunuzun veritabanı hariç diğer tüm dosyalarını temizleyin.

3- Telefonunuzdan uygulamalara girin, tüm uygulamaları göster diyip kullandığınız tüm web tarayıcılarının kullanıcı verilerini silin.

4- Android telefonunuzdan kablosuz ağlara girip ağ yapılandırma ayarlarına gelin. Kablosuz ağınızın ayarlarına girip DNS bölümüne 4.2.2.4 – 4.2.2.5 yazıp kaydedin. Telefonu yeniden başlatın.

UYARI: Tüm bu işlemlerden önce modeminize bağlı diğer bilgisayar ve telefonların modem ile bağlantısı olmadığından emin olun.

Gün geçtikçe akıllı cihazlar hayatımızda daha çok yer ediniyor ve hal böyle olduğu için de zararlı yazılımlar ile gelir elde etmeyen çalışan zararlı fikirler, bu tarz sıkıntılarla üzerimizden para kazanmaya devam ediyor. Başka bir makalemizde tekrar görüşmek üzere.

İLGİLİ HABER

Siber Saldırılardan Korunmak İçin Alabileceğiniz Güvenlik Önlemleri

İncele
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x