Artık Bankaların Mobil Uygulamalarına Şifresiz Erişim Olmayacak Anasayfa / Blog

Birçok bankanın kullanıcılarına kolaylık olarak sunduğu “şifresiz giriş” özelliği artık bankalara gönderilen bir bildirim ile kaldırılıyor.

Birçoğumuzun gerek kredi kartı gerek banka kartı ve hesap bilgileri için kullandıkları mobil uygulamalar çoğu zaman oldukça işe yarıyor. Bilgisayarınızı bile açmaya gerek kalmadan havale yapabildiğiniz, fatura ödeyebildiğiniz bu sistemlerde örneğin İş Bankası’nda bulunan bir özellik ile ATM’de dahi sadece tek bir tuşa basarak para çekebilme gibi kolaylıklar sağlıyor.

Birçok kullanıcının ise telefonları kendilerinin olduğu için bu özlelliği sunan EnPara’nın uygulaması gibi mobil uygulamalarda şifresiz girişi kullanmakta. Böylece hem çok daha hızlı işlem gerçekleştirebilen kullanıcılar aynı zamanda aslıanda bir güvenlik zaafiyeti oluşturuyordu.

Herhangi bir telefon kaybetme ya da çalınma durumunda telefonu alan (çalan) kişinin hesap bilgilerinize erişebilme, parayı çekebilme gibi özellikleri kartınız olmadan da yapabileceği için tüm bankalara yapılan yasal bildirim neticesinde uygulamalardaki “şifresiz giriş” özelliği zorunlu olarak kaldırılıyor. Böylelikle mobil uygulama şifrenizi girmeden ne siz ne de başkası bir işlem yapamayacağı için sistemin güvenliği de arttırılmış oluyor.

Bundan dolayı kullandığınız bankanın mobil uygulama giriş ekranındaki şifrelerinizi unutmamanız gerekecek. Çünkü acil bir işlem yapmanız gerektiğinde şifre ekranında “lan neydi benim şifreem?” diye düşünmek ve müşteri hizmetlerinde sadece yeni şifre için yarım saat kafadan beklemeniz gerekmesi gibi etmenler ile karşılaşabilirsiniz.

Gizlilik Hakkımızda Teslimat ve İade Mesafeli Satış Sözleşmesi Tüm Sözleşmeler
Copyright (C) 2016 Multimedia Bilgisayar & Güvenlik Sistemleri. Tüm Hakları Saklıdır.
Artık Bankaların Mobil Uygulamalarına Şifresiz Erişim Olmayacak - Multimedia Bilgisayar & Güvenlik Sistemleri