Popüler Arama Motorları

GENEL - Şubat 12, 2022

Kullanıcıların “World Wide Web” (www) üzerindeki bilgileri bulmasını sağlayan web tabanlı araca arama motoru denir. Arama motorları, siteler arası bağlantıları izlemek için Web’de dolaşan botlar veya örümcekler olarak adlandırılan bir takım otomatik yazılım uygulamalarını kullanır. Bu uygulamalar tarafından elde edilen bilgiler, web’de aranabilir dizin oluşturmayı sağlar.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Örümcekler veya botlar olarak bilinen yazılım uygulamaları, yeni sayfaları aramak için Web’de gezinir. Web sayfalarında bulunan HREF ve SRC gibi etiketler aracılığıyla yeni bağlantılar tespit ettiklerinde, bunları dizine eklenecek siteler listesine kaydederler. Örümcekler tarama işlemlerine önceki taramalarda kaydedilen URL’lerin listesi ile başlar.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Daha sonra arama motorları, kullanıcının aramak istediği terimlere göre kullanıcıların en çok hangi sayfalarla ilgilenmesi gerektiğine ilişkin dizinlerinden sıralı bir liste sunmak için algoritmalarını kullanır.

Arama Motoru Tarihi

Archie, 1990 yılında üniversite öğrencisi olan Alan Emtage tarafından geliştirilen ilk arama motorudur. Bu arama motorunun algoritması günümüz arama motorlarından farklı olarak dosya arama üzerine kurgulanmıştır.

Arama Motoru Tarihi

Arama motorlarının günümüzde kullandığımız hale gelmesi uzun zaman aldı. Günümüzde halâ varlığını sürdüren ve popüler arama motorları arasında gösterilen Yahoo, 1995 yılında hizmete başladı. Yahoo, ilk zamanlarında arama motoru olarak hizmet vermiş, sonrasında ise e-posta vb. benzeri hizmetler de sunarak, şirket hacmini geliştirme yoluna girmiştir. Şu an dünyada en çok kullanılan ve etkisini her geçen gün arttıran Google ise 1998 yılında kurulmuştur.

Dünyada En Çok Kullanılan Arama Motorları Nelerdir?

Bu bölümde, en çok kullanılan arama motorları hangileridir? Hangi ülkeler hangi arama motorunu tercih etmektedir? gibi pek çok soruya yanıt bulabilirsiniz. Günümüzün en popüler arama motoru Google‘dir. 2021 pazar payı istatistiklerine göre dünyanın en çok tercih edilen arama motorları sıralaması ise şu şekildedir: 1. Google: %91.9 2. Bing: %2.88 3. Yahoo!: %1.51 4. Yandex: %1.27 5. Baidu: %1.16 6. DuckDuckGo: %0.69 7. Diğerleri: %0.59

1. Google

Google

Dünyanın en popüler ve en iyi arama motorudur. 1998 yılında Stanford Üniversitesi’nde yazılım mühendisliği bölümünde okuyan Larry Page ve arkadaşı Sergey Brin tarafından geliştirilmiştir. Her geçen gün kullanıcıya daha iyi ve etkili sonuçlar sunmak için arama motoru algoritmasını sürekli geliştirmektedir. Her ay yaklaşık olarak 1,17 milyar kişi, web’de farklı türde bilgileri bulmak için Google arama motorunu tercih etmektedir. Google’yi en çok kullanan ülkeler arasında; Brezilya, Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa bulunmaktadır.

2. Microsoft Bing

Microsoft Bing

2009 yılında tanıtımı yapılan Microsoft tarafından geliştirilen arama motorudur. Temel olarak temiz ara yüze sahip olan Bing, reklam almaması ve daha nitelikli içeriklere yönelmesi ile benzerlerinden ayrılmaktadır. Bing en çok Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Almanya ve Fransa’da popülerdir.

3. Yahoo

Yahoo

1995 yılında Stanford Üniversitesi öğrencileri Jerry Yang ve David Filo tarafından geliştirilmiştir. Mozilla Firefox tarayıcılarda desteklenen bir arama motorudur. Daha çok mail servisi ile bilinmektedir. Günlük 7 milyar gösterim alan Yahoo, Amerika’daki en büyük ikinci arama motoru olarak öne çıkmaktadır. Sunduğu müzik ve film altyapısı ile Yahoo, en zengin içeriği sunan ve ilk kurulan arama motorları arasındadır.

4. Yandex

Yandex

1997 yılında piyasaya sürülen Yandex, Rus menşeili bir arama motorudur. Yandex, sunduğu servisler ve hizmetler ile dünyanın en büyük arama motorları arasında yer almaktadır. Yandex, mail, bulut depolama, yandex disk gibi milyonlarca kitap materyaline ulaşılmasını sağlayan servisleri ile de adından sıkça söz ettirmekte ve tercih edilmektedir. Rusya ve Avrasya coğrafyasında en çok kullanılan arama motorları arasında olan Yandex, Türkiye’de de en çok kullanılan ikinci arama motoru olarak öne çıkmaktadır.

5. Baidu

Baidu

Çin tarafından 2000 yılında, Google’a alternatif olarak geliştirilmiş bir arama motorudur. Baidu, yalnızca Çince hizmet vermektedir ve Çin ile ilgili bilgilere ulaşabileceğiniz en kapsamlı arama motorudur. Baidu, sunduğu materyaller ve kaliteli içerikler ile Çince bilen herkese hitap etmektedir.

6. Ask

Ask

En eski arama motorlarından biri olan Ask 1995 yılında kurulmuştur. Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Brezilya, Hindistan ve Almanya’da popülerdir.

7. DuckDuckGo

DuckDuckGo

2008 yılından beri piyasada olan bir arama motorudur. Gabriel Weinberg tarafından geliştirilmiştir. DuckDuckGo kullanıcı etkinliklerini izlemeyen tek arama motoru olduğunu iddia eden bir markadır. DuckDuckGo kullanıcılarının çoğu ABD vatandaşıdır.

8. Dogpile

Dogpile

1996’da piyasaya sürülen Dogpile; Google, Yahoo, Yandex, Bing ve diğer önde gelen arama motorlarından sonuçlar alan bir meta arama motorudur. Dogpile en çok Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada, Hindistan ve Endonezya’da popülerdir.

9. Yaani

Yaani

Turkcell tarafından geliştirilen yerli arama motoru olan Yaani 2017 yılında yayın hayatına başlamıştır. Türkiye’deki kullanıcıların ihtiyaçlarına göre tasarlanmış, kullanıcı verilerinin yurtiçinde tutulduğu, yerli içeriklere önem veren bir arama motorudur.

İLGİLİ HABER

Yeni Bir Tarayıcı: Vivaldi Browser

İncele
https://www.multiyazilim.com
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x