Giyilebilir Teknolojiler

Giyilebilir Teknoloji - Ağustos 12, 2022

Giyilebilir teknoloji, insanlar tarafından giyilebilen teknolojik aletlerin genel adıdır. Günümüzde dijital dönüşümün hızıyla birlikte giyilebilir teknolojilerin popülaritesi de oldukça artmış durumda. Teknoloji harikası bu cihazlar nabız değeri, adım sayısı, uyku kalitesi gibi birçok verimizi eş zamanlı olarak göstermektedir. Bu sayede daha sağlıklı bir yaşam sürmekteyiz. Yapılan bir araştırma ise tüketicilerin %80’inden fazlasının giyilebilir cihazları kullanmaya istekli olduğunu gösteriyor.

Giyilebilir teknoloji ürünleri pek çok alanda kullanım imkânı veren ürünlerle yeni bir pazar oluşturmuştur.

Akıllı Bileklikler

Giyilebilir teknoloji kavramı ürünleri arasında en şık tasarıma sahiptir. Akıllı bileklikler, akıllı saatlere nazaran daha az işlem olanağı sunar. Saat olmasının yanı sıra aramaları ve bildirimleri görme, adım sayma, kalp ritmini göstermeye yardımcı bir bileklik olarak karşımıza çıkıyor.

Akıllı Saatler

Kullanıcıların en çok tercih ettiği giyilebilir teknoloji ürünlerinden biridir. Bu cihaz; egzersiz bilgilerini kaydetmesinin yanı sıra kullanıcıya aramaları yanıtlama, internette gezinme, mesajları okuma gibi olanaklar da sunmaktadır. Bu aygıtları bileğinize takılı bir telefon gibi düşünebilirsiniz. Dahası bu cihazlar gündelik hayatımızda bir hatırlatma işlevi de görebiliyor. Pandemiyle birlikte artan hijyen ihtiyacını karşılamaya yönelik el yıkaması hatırlatması yapan ve yıkama süresini zamanlayan modellerin geliştirildiğini söyleyebiliriz.

Sağlık ve Fitness Takip Cihazları

Kemere ya da bileğe takılarak kullanılabilen bu cihazlar en çok kullanılan giyilebilir teknoloji ürünüdür. Kalp atım hızınızı, yaptığınız egzersizleri ve uyku düzeninizi kontrol eder. Hatta uyku sırasında hareket etme durumunuza göre ne kadar hafif ya da ağır uyuduğunuzu ölçebilen cihaz kişisel eğitmen gibi davranır.

Akıllı Takılar

Bazı firmalar akıllı saatlerin özelliklerini mücevher, takı gibi aksesuarlara yerleştirmeye karar verdikten sonra bayanlar tarafından tercih edilmeye başlandı. Asıl amaçları cep telefonları yanında olmayan kullanıcıları telefonlarına gelen email, sms veya aramalardan haberdar etmektir.

VR (Sanal Gerçeklik) Akıllı Gözlükler

Bu aygıtlar kullanıcıları fiziksel ortamdan izole etmekte. Onlara sanal ortamda etkileşim kurabilecekleri dünyanın kapılarını açmaktadır. Dijital oyun keyfini çok daha ilginç bir deneyime dönüştürdüklerinden özellikle gamerlar arasında kullanımı hızla popülerleşmektedir. Facebook’un geçtiğimiz yıl satışa çıkardığı Ray-Ban Stories akıllı gözlükleri ise VR ve AR cephesindeki son teknolojilerin etkileyici bir örneği. Bu cihaz kullanıcılarına müzik dinleme, telefon görüşmesi yapma gibi fonksiyonlar sunmaktadır. Ayrıca fotoğraf ile 30 saniyelik videolar çekme ve bunları sosyal medya hesaplarından paylaşma imkânı sunmaktadır.

AR (Artırılmış Gerçeklik) Akıllı Gözlükler

Sanal ile gerçeği iç içe geçiren bir başka örnek de AR gözlükleri. Geleceğin teknolojisine yön veren bu gözlükler gerçek dünyayı algılıyor ve buna yeni sanal nesneler ekleyebiliyor. Görüntüyü kullanıcının önünde beliren geniş bir ekrana yansıtıyor. Böylece monitör ihtiyacına gerek bile kalmıyor. Akıllı cihazlardan kolaylıkla bilgi alabilen bu ürünlerin gelecekte turizm, sağlık, savunma vb. sektörlerde kullanılması beklenmekte.

 

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x