UEFA, Gol Çizgisi Teknolojisini Euro 2016’da Kullanacak Anasayfa / Blog

UEFA, Hawk Eye adı verilen gol çizgisi teknolojisini Euro 2016 organizasyonunda ilk defa kullanma kararı aldı.

Futbol tutkunları her zaman bir maçtaki en büyük düşmanın hakemler olduğunu bilir. Özellikle verilmeyen penaltılar ve çizgiyi geçmesine rağmen gol değeri kazanmaması gibi çıldırtan olaylar görülmekte. Hatta bunu önlemek için kale arkalarına dahi hakemler eklenmiş olmasına rağmen bu sıkıntılar çözülemedi. Tabii onlar da insan, hata yapmaları normal, fakat özellikle “Gol mü değil mi?” noktasındaki tartışmaları sonlardırmak adına üretilen gol çizgisi teknolojisi bu derde deva oluyor.

Hawk Eye adı verilen ve her iki kale için 6şar adet kameranın kaleyi gözlemlemesiyle oluşuyor. Bu 6 kamera topu adım adım takip ederek kale çizgisine geldiğinde çektikleri açıya göre görüntüler sanal ortamda birleştirilerek topun gerçekten çizgiyi geçip geçmediği kontrol edilerek geçmişse hakemin saatine bildiriliyor. Sıfır hatayla bu tarz durumlarda gol durumu netleşmiş oluyor. Şu anda İngiltere Premier Lig, Almanya Bundesliga, İtalya Serie A ve Fransa Ligue 1’de kullanılan bu teknoloji UEFA’nın kararı ile Euro 2016’da da kullanılacak.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören’in de 2016-2017 sezonunda kullanmayı planladıklarını söyledikleri bu teknoloji ile Türkiye A Milli Takımı’mızın da yer alacağı turnuvada topun çizgiyi geçip geçmediğine dair net sonuçlar göreceğiz. Bakalım bu teknolojinin böylesi büyük bir uluslararası futbol şölenine nasıl bir etkisi olacak.

Gizlilik Hakkımızda Teslimat ve İade Mesafeli Satış Sözleşmesi Tüm Sözleşmeler
Copyright (C) 2016 Multimedia Bilgisayar & Güvenlik Sistemleri. Tüm Hakları Saklıdır.
UEFA, Gol Çizgisi Teknolojisini Euro 2016'da Kullanacak - Multimedia Bilgisayar & Güvenlik Sistemleri