E-Posta Listesini Temizlemenin 10 Avantajı

GENEL - Şubat 4, 2022

E-Posta Listesini Temizlemenin 10 Avantajı

E-posta listesini temizlemenin pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu yazımızda e-posta listesini temizlemenin 10 avantajından bahsedeceğiz.

Sağlıklı bir ortamda yaşamımızı sürdürebilmek için evimizi, ofisimizi istenmeyen dağınıklık, kir ve mikroplardan korumak amacıyla düzenli olarak temizlemekteyiz. Aynı şekilde sağlıklı bir e-posta listesine sahip olmak istiyorsanız düzenli olarak e-posta listenizi temizlemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde e-posta hijyeniyle ilgili bir sorununuz olduğunu fark ettiğinizde markanıza ciddi zararlar vermiş olabilirsiniz. Bu nedenle e-posta listesi temizleme, başarılı bir e-posta pazarlama stratejisinin önemli bir parçasıdır.

E-Posta Listesi Temizleme Nedir?

E-posta temizleme, eski ya da etkin olmayan kişileri eleme, her türlü soruna neden olabilecek e-posta adreslerini bulma ve ardından bu kişileri listenizden çıkarma işlemidir. Bu işlem sayesinde veri tabanınızın sağlıklı kalmasını, IP’nizin itibarını lekeleyebilecek istenmeyen kişilerden uzak tutmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca şirketiniz için içerik almakla ilgilenen kişilerle olan ilişkinize zarar vermesini engelleyen en etkili yoldur.

E-posta listesi temizleme işlemi, tüm e-posta pazarlama kampanyaları için bir zorunluluktur.

E-Posta Listesini Temizlemenin Avantajları Nelerdir?

Bu bölümde e-posta listenizi temizlemenin 10 adet avantajını inceleyebilirsiniz.

 

1. E-Posta Teslim Edilebilirliği

Teslim edilebilirlik, e-postalarınızı abonenizin gelen kutusuna teslim etme yeteneğidir. Alıcınızın gelen kutusundaki yerleşiminizi belirler. Teslim edilebilirliği olumsuz yönde etkileyen birkaç durum mevcuttur. Bunlar ;

1. Ücretsiz domain e-posta adresinden e-posta göndermek

2. Etkileşim almayan e-posta’lar gönderme

3. URL kısaltıcıları kullanmak (bitly vb.)

4. Kullanıcıların abonelikten çıkmalarını engellemek

E-posta listenizi temizleyerek, e-posta kampanyalarınızın genel katılımını ve teslim edilebilirliğini artırabilirsiniz. Bu sayede e-posta’nızın hedeflenen alıcılara ulaşıp ulaşmadığı konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Harika bir teslim edilebilirlik oranı, ESP’niz (e-mail service provider/e-posta servis sağlayıcı) tarafından spam gönderici olarak işaretlenmeyeceğiniz anlamına da gelir.

 

2. Açılma ve Tıklanma Oranları

E-posta’larınızı sadece teklifinizle ilgilenen kişilere gönderiyor olmanız, açılma ve tıklanma oranlarınızı artıracaktır. Bu sayede e-posta’larınız spam olarak işaretlenmeyecektir.

 

3. Daha Az Spam Şikayeti

İnsanlar bazen kampanyanıza kaydolduklarını hatırlayamaz ve sizi spam olarak işaretleyebilirler. Bu sebeple e-posta listeniz ne kadar temiz olursa, spam olarak işaretlenme ihtimaliniz o kadar düşük olur.

E-Posta Listesini Temizlemenin Avantajları Nelerdir?

4. Düşük Maliyetler

Bazı e-posta servis sağlayıcıları, sahip olduğunuz abone sayısına veya gönderdiğiniz e-postaların sayısına göre sizden ücret talep eder. E-posta listenizi temiz tutarak, bu fiyatı düşürebilirsiniz.

 

5. Doğru Kampanya İstatistikleri

Alıcıya ulaşamayan bir e-posta asla açılmaz, tıklanmaz veya bu e-posta ile etkileşime geçilemez. Bu adresleri e-posta listenizde tuttuğunuz takdirde kampanya istatistikleriniz e-posta pazarlama çabalarınızın doğru bir yansıması olmaz. Liste temizleme ile gönderen itibarınıza zarar veren ve kampanya istatistiklerinizi çarpıtan adresleri kaldırmanız, doğru istatistiklere ulaşmanızı sağlar.

 

6. Etkili ve Hedefli Pazarlama

E-posta’ları doğrulamak, ekibinizin zamanını kötü müşteri adaylarına harcamasını önler. Bir e-posta listesini temizledikten sonra, etkin olmayan ve etkin e-posta’ları bölümlere ayırarak her grup için uygun mesajları hedefleyebilirsiniz.

E-Posta Listesini Temizlemenin Avantajları Nelerdir?

7. Gelir Fırsatlarını Üst Düzeye Çıkarma

Teslim edilemeyen e-posta adresleri, gönderenin itibarına zarar vererek mesajlarınızın gelen kutusu yerine spam klasörüne yerleşmesine sebep olur. Temiz bir e-posta listesi, hedefleme ve segmentasyon yoluyla daha iyi gelen kutusu yerleşimi, daha iyi etkileşim ve daha iyi gelir fırsatları sağlar.

 

8. E-Posta Yatırım Getirisini Artırma

E-posta listesi temizleme, maaliyet açısından tasarruf etmenin yanı sıra, alıcıya ulaşamayan e-posta’lara yapılan yatırımı ortadan kaldırarak, geri dönmeleri azaltır, gönderen itibarınızı ve karar vermek için daha doğru ölçümler sağlayarak genel e-posta yatırım getirinizi artırır.

 

9. Gönderen İtibarını Koruma

E-posta teslim edilebilirliğinin ana faktörleri; geri dönmeler, spam şikayetleri, spam tuzakları ve abone düzeyinde katılım ile belirlenen gönderen itibarınızdır. E-posta listesini temizleme işlemi düzenli olarak yapıldığında teslim edilebilirlik oranını korumayı sağlar ve iyi bir gönderici itibarının korunmasına yardımcı olabilmektedir.

 

10. İşlem Yapılabilir Veri İçgörüsü

E-posta listesini temizlemenin avantajından biri de verilerinize ilişkin eyleme geçirilebilir içgörüdür. Geçersiz e-posta adresleri listenizden kaldırıldığında, abonelerinizin belirli içerikle ne kadar meşgul olduğu hakkında fikir edinebilirsiniz.

E-posta Listesi Ne Zaman Temizlenmelidir?

E-posta Listesi Ne Zaman Temizlenmelidir?

E-posta listenizde sıkıntı belirtileri görseniz de görmeseniz de listenizi düzenli olarak temizlemeniz önerilmektedir (Çoğu şirket listelerini 3-6 ayda bir temizler). Ancak daha fazla sayıda abonelikten çıkma ve spam raporu, izlenmesi gereken iki önemli metriktir.

Bu iki önemli metriğin ötesinde ayrıca açılma oranları, tıklama oranları, hemen çıkma (bounce rate) oranları ve abonelikten çıkma oranlarını da kontrol etmeniz gerekir. İlk iki metrik düşerken veya son ikisi yükselirken, listenizi temizleme zamanının geldiğini bu şekilde anlayabilirsiniz. Bu ölçümlerin her biri için ortalama sayıların ne olduğunu anlamalı ve biraz araştırma yapmalısınız. E-posta pazarlama karşılaştırmalarının ne olduğunu öğrenmelisiniz. Rakamların sektörünüz için kabul edilebilir aralıkta olduğundan emin olmalısınız. Eğer ortalamanın altındaysanız, temiz bir e-posta listesi için stratejilerinizi tekrar gözden geçirmeli ve iyileştirmek için gereken ayarlamaları sağlamalısınız.

İLGİLİ HABER

Geçici Mail Nedir?

İncele
https://www.multiyazilim.com
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x