Profesyonel Mobil Fotoğrafçılık Yöntemleri

MOBIL - Temmuz 1, 2022

 Her geçen gün akıllı telefonlardaki kamera teknolojisi, hız kesmeden profesyonel kameralarla yarışabilecek hale geliyor. Gelişen teknoloji ile beraber yeni terimler de ortaya çıkmaya başlıyor. Bunlardan biriyse “Mobil Fotoğrafçılık”. Mobil fotoğrafçılık, fotoğraf sanatının bir akıllı telefon veya mobil cihaz kullanılarak uygulanmasıdır.

‘En iyi kamera her zaman yanınızda olanlardır‘ felsefesini kullanarak tanımlanan mobil fotoğrafçılık, bir anı yakalamak için gizli, samimi ve her zaman erişilebilir olunmasından dolayı, günümüzde fotoğrafçılığın geleceği olarak kabul edilmektedir.

Günümüzde hemen hemen herkesin akıllı telefonu var. Ancak cep telefonunuzla sadece fotoğraf çekmekten profesyonel fotoğraflar çekmeye nasıl geçebilirsiniz?  Bu sorunun cevabına birlikte göz atalım.

1. Telefonunuzun Lensini Temizleyin

Fotoğraflarınız ve videolarınız bulanık görünmesini engellemek, daha net ve kaliteli çekimler yapmak için kameranın lensini temizleyin.

telefon-lens-temizleme

2. Denge Sağlamak için Kılavuz Çizgilerini Kullanın

Kılavuz çizgilerini kullanarak ‘üçte bir’ kuralını uygulayabilirsiniz ve böylece bir objeyi parçalara bölerek güzel bir fotoğraf elde edebilirsiniz. Üçte bir kuralına göre, bir görüntü üçe üç ızgara oluşturan dokuz eşit bloğa bölünür. Üçte bir kuralı kullanılarak çekilecek bir fotoğraf fotoğrafı çekilecek ana öğe kuralı oluşturan çizgilerin kesişim noktalarında birinde yer almalıdır. Bu kurala göre objeyi çizgilere yerleştirirseniz, fotoğrafınız daha düzgün olur.

Kılavuz Çizgisini Açmak İçin:

iPhone: ‘Ayarlar-Fotoğraf & Kamera-Kılavuz Çizgisini’ açın. Samsung Galaxy: Kamera uygulamasını açıp, ‘Ayarlar’ bölümünde aşağı gelip ‘Kılavuz Çizgileri’ ni açık hale getirin.

mobil-fotoğrafçılık-klavuz-cizgisi

3. Cep Tripodu Kullanın

Cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmek isteyenler için bir diğer yol ise cep tripodu kullanmaktır. Elinizin titremesine ve anı kaçırmanıza neden olan durumları ortadan kaldırır.

mobil-fotoğrafçılık

4. Yakınlaştırmaktan Kaçının

Bir fotoğrafı yakınlaştırdığınız zaman görüntünün kalitesi bozulabilir. Fotoğrafı yaklaştırmak yerine nesneye yaklaşmanızı ya da uzaktan çekip sonrasında fotoğrafı kırpmanızı öneririz.

multimedia-bilgisayar

5. Doğal Işık Kullanın

 

Fotoğraflarda flaş kullandığınızda renkleri değişir ve fotoğrafınız olduğundan kötü görünebilir. Flaş yerine doğal ışığı kullanıp onun üzerinde oynamalar yaparak daha doğal bir fotoğraf yakalayabilirsiniz.

6. Negatif Alanı Kullanın

Negatif alan nesnelerin etrafındaki alandır. Gökyüzü, duvar gibi boş alanlarda fotoğrafı çekilen nesne daha güçlü bir odak noktası olacaktır.

7. Yansımaları Değerlendirin

Yaratıcı fotoğraflar çekmeyi sağlayan yansımalar; su birikintileri, camlar, gözlükler gibi görüntüleri taklit eden öğeler kullanılarak yapılabilir.

mobil-fotoğrafçılık

8. Özneye Odaklanın

Fotoğraflarda bir özne tüm çerçeveyi doldurmamalı ve üçte ikilik bir boşluk kalmalıdır ki bu sayede obje ön plana çıksın. Ancak özneye odaklanmak için akıllı telefonunuzun ekranına dokunmayı unutmayın. İpucu: Fotoğraf üzerinde nesneyi daha belirgin hale getirmek için parlaklığı, kontrastı vb. ile oynayabilirsiniz.

9. Öncü Hatları Kullanın

 

Bazı fotoğraflarda dikkatimizi sadece belirli bir noktaya çeken hatlar vardır.  Merdivenler, raylar, yollar vb. buna örnek olarak verilebilir.

Öncü hatlar, fotoğrafınıza derinlik katmanızı sağlayabilir.

öncü-hatlar

10. Simetriye Dikkat Edin

Simetri fotoğrafta basit bir denge sağlayarak çekici görünmesini sağlar. Simetri görüntüyü iki eşit parçaya bölmek anlamına gelir ancak yansımadan farklıdır.

11. HDR Modunu Kullanın

 

HDR yüksek dinamik aralığı demektir. High Dynamic Range olarak da bilinen HDR, yer ve gökyüzünü birleştireceğiniz fotoğraflarda renklerin patlamasını önler. Bu sayede cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmek mümkündür. HDR fotoğraflar üzerindeki en yüksek, orta ve düşük aralıklarda meydana gelen ışık farkının ortalamasını aldığı için cep telefonlarıyla iyi fotoğraf çekmek için bu özelliği bilmenizde yarar vardır. Işığın şiddetini azaltan bu özelliği kullanmanızda yarar var. İyi fotoğraf çekme teknikleri arasında yer alır.

hdr

12. Fotoğraflarınızı Düzenleyin

 

Cep telefonlarıyla fotoğraf çekmek kolaydır ancak profesyonel fotoğraf çekmek özen gerektirir. Fotoğrafların etkileyici ve kusursuz olmasını sağlamak için fotoğraf uygulamalarına da ihtiyacınız olacak. Cep telefonlarıyla daha iyi fotoğraf çekmek için telefonunuza uyumlu bir fotoğraf uygulaması eşliğinde renkleri ve efektleri düzenleyebilirsiniz.

İLGİLİ HABER

Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İncele
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x